Českobudějovicko skrze MAS Rozkvět a projekt MAP dostane zvláštní podporu v oblasti vzdělávání. Pro svůj unikátní výcvikový program nás vybral Nadační fond Eduzměna.
Výběr jazyka
- cz
- en
- de
Obsah
MŽP nabízí dotace na environmentální programy pro žáky mateřských, základních a středních škol
Cílem nově vyhlášené 9. výzvy Národního programu Životní prostředí je podpořit realizaci denních či pobytových ekologických výukových programů pro žáky mateřských, základních a středních škol. Žádosti o dotaci je možné podávat do 31. října letošního roku. Podpořené projekty musejí být realizovány na území ČR nejpozději do konce prosince příštího roku.
„Touto výzvou chceme zlepšit povědomí dětí i mládeže o důležitosti odpovědnosti člověka vůči životnímu prostředí, a to především prostřednictvím tvořivých a interaktivních metod s důrazem na kontakt s přírodou. Školám naopak dává tato výzva možnost využít kvalitních programů jako důležitý doplněk výuky. Uvědomujeme si, že výchova, vzdělávání i osvěta je minimálně stejně důležitá jako ostatní podporované projekty v oblasti životního prostředí,“ říká ministr životního prostředí Richard Brabec.
Ekologickým výukovým programem nebo školením se rozumí výchovně vzdělávací akce, jejichž smyslem je obohatit vzdělávání na všech stupních škol o environmentální rozměr. Pod krátkodobými denními výukovými programy se rozumí takové výukové programy, které se uskutečňují v přírodě, přírodní učebně, zahradě, ve středisku ekologické výchovy, výjimečně pak přímo ve školách. Programy musejí trvat nejméně dvě vyučovací hodiny, v případě mateřských škol minimálně 60 minut.
Pobytové programy jsou dlouhodobější. Podmínkou je, aby byly minimálně třídenní, tedy zahrnovaly dvě přenocování žáků a studentů. Kromě samotných vzdělávacích akcí musejí být doplněny i o intenzivní kontakt s přírodou. Pobytové programy vycházejí z myšlenky, že vícedenní dobře připravený sled vzdělávacích aktivit vedený odbornými lektory ve vhodném prostředí může přinést větší vzdělávací dopady než jednodenní programy nebo běžná školní výuka.
„Požádat o podporu mohou všechny právnické osoby mimo obchodních korporací [1]. Výše dotace se pohybuje v rozmezí od 50 do 200 tisíc korun a její skutečná výše závisí na počtu účastníků vzdělávací akce a počtu výukových hodin. Výše dotace na jednu normohodinu [2] denního programu může činit maximálně 50 korun na jednoho účastníka, v případě pobytových programů pak 70 korun na jednoho účastníka,“ upřesňuje podmínky výzvy ředitel Státního fondu životního prostředí ČR Petr Valdman.
Ministerstvo životního prostředí vyčlenilo z národních prostředků Státního fondu životního prostředí ČR již v půlce letošního června 25 milionů korun na oblast environmentálního vzdělávání, výchovu a osvětu. V tomto případě byla podpora určena zejména na zvýšení kvality výukových programů, na zvyšování kvalifikace pedagogů a lektorů v oblasti environmentální výchovy. Společným cílem všech těchto projektů bylo stabilizovat systém environmentálního vzdělávání v ČR. Za necelé dva měsíce trvání výzvy se sešlo 86 projektů s požadavkem dotace v celkové výši téměř 92 milionů korun, což je téměř čtyřnásobek alokované částky.
Dokumenty k výzvě č. 9/2016 najdete na https://www.sfzp.cz/sekce/842/
Poslední aktualizace: 20. 10. 2016 14:15