Českobudějovicko skrze MAS Rozkvět a projekt MAP dostane zvláštní podporu v oblasti vzdělávání. Pro svůj unikátní výcvikový program nás vybral Nadační fond Eduzměna.
Výběr jazyka
- cz
- en
- de
Obsah
Mičovice
Počet obyvatel (1.1.2012): 343
Katastrální plocha (ha): 2 338
Počet místních částí: 5
Názvy místních částí: Mičovice, Frantoly, Jáma, Klenovice, Ratiborova Lhota
www.micovice.cz
Krátce z historie obce:
Počátky obce sahají do první poloviny 13. století, kdy byla založena jako vesnice na území, které patřilo Zlatokorunskému klášteru. Starší existenci osídlení v této lokalitě dokládají archeologické nálezy z doby pozdně laténské na hradišti Vrata nad Jámou.
Obyvatelé se v minulosti živili zemědělskou a lesní výrobou, v obci pracovali i drobní řemeslníci. V období třicetileté války bylo území obce zpustošeno vpádem vojsk pasovského biskupa Leopolda a trvalo řadu let, než se život v obci obnovil.
Obec vždy byla osídlena rodinami Čechů i Němců, dnešní místní části Frantoly a Klenovice byly až do roku 1945 osídleny převážně občany německé národnosti. Oba národy spolu v obci dobře vycházely až do roku 1935, kdy začala v německém pohraničí nabývat významu Sudetoněmecká strana. Po Mnichovské dohodě říjnu 1938 byly obsazeny německou armádou a přičleněny k Velkoněmecké říši. Hranice mezi ČR a Německem vedla v obci těsně u Mičovic, nad Jámou a Ratiborovou Lhotou.
V květnu 1945 byla obec osvobozena jednotkami americké armády, které byly poté ubytovány ve školách v Mičovicích a ve Frantolech až do října 1945. Po odsunu obyvatel německé národnosti v letech 1945 a 1946 byly Klenovice osídleny občany české národnosti z blízkého okolí a Frantoly s bývalou vesnicí Malonín, srovnanou se zemí v r. 1957, reemigranty ze Slovenska a Rumunska. Mnozí z nich nebyli zvyklí hospodařit v drsných podmínkách Šumavy a tak jich naprostá většina postupem let odešla. V roce 1962 byly sloučeny bývalé samostatné obce Frantoly, Jáma, Klenovice , Mičovice a Ratiborova Lhota do jednoho správního celku - obce Mičovice.
Zajímavosti:
Obec žije bohatým spolkovým životem – působí zde Sbor dobrovolných hasičů Jáma, Sbor dobrovolných hasičů Mičovice, Sbor dobrovolných hasičů Ratiborova Lhota, Myslivecké sdružení Mičovice, Český červený kříž Jáma a Pošumavský spolek hezkých holek pro Jámu a okolí, který jak i z jeho poněkud sebeironického názvu je zřejmé, má rád humor a nezkazí žádnou legraci. Spolek svou aktivní činností pomáhá rozvíjet a udržovat staré lidové zvyky a tradice, ale zatančí i na moderní notu nebo kankán a zacvičí po vzoru sokolů.
Tip na výlet:
Lokalitou prochází řada značených turistických tras. Jáma je také místem konání tradičních festivalů dechových a lidových hudeb (třetí sobota v červenci), kterým vévodí populární místní dechová kapela Doubravanka.