Českobudějovicko skrze MAS Rozkvět a projekt MAP dostane zvláštní podporu v oblasti vzdělávání. Pro svůj unikátní výcvikový program nás vybral Nadační fond Eduzměna.
Výběr jazyka
- cz
- en
- de
Obsah
Čejkovice
Počet obyvatel (1.1.2012): 351 obyvatel
Katastrální plocha (ha): 956 ha
Počet místních částí: 1
www.cejkovice-cb.cz
Krátce z historie obce:
V písemných pramenech se jméno vesnice (Czeykowycz) vyskytuje kolem roku 1400 v krumlovském urbáři; další zmínka se datuje k roku 1423, kdy je v rožmberské popravčí knize zaznamenán výslech lupiče Jakoubka z Čejkovic.
Až do konce feudálního zřízení bývaly Čejkovice rozděleny mezi dvojí vrchnost. Jedna část patřila vladyckému rodu Kunášů z Machovic, kteří někdy v letech 1587 - 1589 ve vsi vystavěli novou renesanční tvrz, nazvanou Vildštejn. O sto let pak odprodali majetek knížeti Ferdinandovi ze Schwarzenbergu, čímž připadla tato polovice Čejkovic k panství Hluboká. Druhá, o něco menší půle vsi bývala v počátcích poddána předním českobudějovickým měšťanům (např. Puklicové), kteří v polovině 16. století svůj díl vsi odprodali městu Budějovice, které pak ze zdejších platů financovalo městské kostely sv. Prokopa, Mikuláše a Václava. Po zrušení poddanství jsou Čejkovice od roku 1850 samostatnou obcí.
Zajímavosti:
Počet trvale žijících obyvatel se trvale zvyšuje především díky nové výstavbě. Obec podporuje pestrou škálu volnočasových aktivit svých občanů, např. hokejbalový klub HC Čejkovice zastupuje hned několik sportovních oddílů a úspěšně se účastní krajské extraligy; místní hokejbalové hřiště spolehlivě naleznete přímo v centru obce a díky kompletní rekonstrukci za finanční podpory MAS a umělému osvětlení Vás nepřekvapí, že je pravidelně a hojně využíváno mládeží i hokejbalovými týmy z okolí i v pozdních denních hodinách.
SDH Čejkovice se účastní se svými oddíly žen a mužů okrskových soutěží v hasičském sportu a pomáhá se společenským životem, např. pořádá hasičský ples. Ve spolkovém životě v obci je také aktivní Český svaz žen Čejkovice, který se stará především o využití volného času dětí a žen na vesnici. V obci je mateřská škola a také místní knihovna.
Tip na výlet: obec leží v krajině lemované malebnými rybníky a lesíky v těsném sousedství města České Budějovice, kromě silnic je obec dostupná také cyklostezkami. Na výlet sem mohou tedy „lidé z města“ přijet mnoha způsoby… na kole, na koni, pěšky s kočárkem …