Českobudějovicko skrze MAS Rozkvět a projekt MAP dostane zvláštní podporu v oblasti vzdělávání. Pro svůj unikátní výcvikový program nás vybral Nadační fond Eduzměna.
Výběr jazyka
- cz
- en
- de
Obsah
Dříteň
Počet obyvatel (1.1.2011): 1 593
Katastrální plocha (ha): 4 612
Počet místních částí: 9
Názvy místních částí: Dříteň, Chvalešovice, Libív, Malešice, Radomilice, Strachovice, Velice, Záblatí, Záblatíčko. Dále k obci náleží Bílá Hůrka.
www.obecdriten.cz
Krátce z historie obce:
První písemná zmínka o vsi pochází z roku 1432, v 15. a 16. století byla Dříteň v majetku Malovců z Malovic, kteří sídlili na zdejší tvrzi a vlastnili řadu dalších vesnic v okolí. Erbovní znamení Malovců, červeně uzděný zlatý půlkůň v modrém poli, je dnes součástí znaku obce.
V roce 1598 Bohuslav Malovec přikoupil hrad Hluboká a přesídlil na něj. Po Bohuslavově smrti roku 1608 si jeho tři synové dědictví rozdělili, přičemž byla dříteňská část od Hluboké oddělena a připadla Václavu Malovcovi. Zanedlouho se tito tři bratři zúčastnili českého stavovského odboje, pročež jim byly statky roku 1622 konfiskovány a odevzdány císařskému generálovi Baltazaru Marradasovi coby úhrada žoldu. Od těch dob sdílela Dříteň osudy s hlubockým panstvím. V roce 1661 od Marradasova vnuka Bartoloměje koupil Hlubokou hrabě Jan Adolf ze Schwarzenbergu; dříteňskou vrchností pak Schwarzenbergové byli až do zániku feudalismu.
Zajímavosti:
Od roku 1850 podnes je Dříteň samostatnou obcí, rozsahem služeb pro obyvatele jde téměř menší městečko – v obci je knihovna, základní škola i mateřská školka, pošta, dům s pečovatelskou službou, koupaliště, hřiště i tělocvična, působí zde lékaři a lékárna.
V létě 2012 vybudovala obec velmi zdařilou přístavbu školky formou montovaných modulů a dětské hřiště.
Nejvýznamnější historickou památkou obce je zámek Dříteň, obdélná patrová barokní budova s navazujícími hospodářskými stavbami, původní malovecká tvrz. V centru obce Dříteň se nachází barokní kostel sv. Dismase, filiální k farnosti Bílá Hůrka. V Záblatíčku pak naleznete novogotický kostel sv. Vojtěcha z r. 1903 a kapličku téhož světce z počátku 19. století. … v celém katastru obce pak nalezneme velké množství drobných sakrálních staveb, kaplí a kapliček, božích muk i křížků u cest.
Tip na výlet:
Po místních cyklotrasách můžete projekt celý region,….a možná ani nevíte, že západně od místní části Záblatí byla svedena v roce 1619 bitva mezi stavovským a císařským vojskem. Byla to jedna z prvních bitev české fáze třicetileté války. Jednalo se o přelomovou bitvu války, protože byla jedna z prvních, ve které stavové prohráli. V této bitvě byla vlákána armáda pod vedením generála Mansfelda, i přestože je tento muž označován za nejtalentovanějšího vojevůdce ve službách českých stavů, do léčky a byla poražena habsburskou armádou pod vedením maršála Buquoye.