Českobudějovicko skrze MAS Rozkvět a projekt MAP dostane zvláštní podporu v oblasti vzdělávání. Pro svůj unikátní výcvikový program nás vybral Nadační fond Eduzměna.
Výběr jazyka
- cz
- en
- de
Obsah
Olešník
Počet obyvatel (1.1.2012): 749
Katastrální plocha (ha): 2 349
Počet místních částí: 3
Názvy místních částí: Chlumec, Nová Ves, Olešník
www.olesnik.cz
Krátce z historie obce:
Obec a její místní části se nachází 7 -10 km severozápadně od Hluboké nad Vltavou. Nejstarší písemné zmínky o těchto obcích pocházejí z počátku 15. století a dozvídáme se o nich především z Popravčí knihy pánů z Rožmberka. Obce patřily k hlubockému panství a tak s postupem staletí měnily vlastníky společně s celým panstvím (…pánové z Hradce, Malovci, Schwarzenberkové) .
Historii obce dokládá například řada zachovalých domů blatského typu tzv. selského baroka, hlavní dominantou Olešníka je čtvercová kaple se zvoničkou z 18. století na návsi, v Chlumci pak stojí kaple sv. Václava z roku 1922. V obci se nachází také bývalý schwarzenberský hospodářský dvůr z r. 1724, zbudovaný podle projektu A. E. Martinelliho.
Zajímavosti:
Olešník je příjemné místo pro život, což dokládá četnost nové výstavby i dostupnost služeb pro obyvatele přímo v místě – pro děti, které jsou ve školním věku, mají v obci k dispozici základní školu prvního stupně, a dále pak mateřskou školu sloužící pro mladší děti. V obci funguje místní knihovna a ordinace praktického lékaře. Z další občanské vybavenosti je zde rovněž obecní úřad a pošta, řada sportovišť včetně tenisových kurtů, či hostinec.
Fotbal se zde začal organizovaně hrát již v letech 1928-1930, dnes v obci působí kromě „A“ mužstva FK Olešník také mužstvo dorostu. Klubová barva je modrobílá. První „fotbalové hřiště “ bylo na tzv. Drahách směrem na Zahájí, toto místo bylo normálně určeno jako husí pastviště a před každým zápasem se tedy musely husy ze hřiště nejdříve odehnat… to se s dnešními podmínkami pro fotbalisty nedá srovnat.
Obec se stará o spolkový život, pořádá tradiční výlety seniorů či akce pro děti. V Olešníku a Chlumci působí sbory dobrovolných hasičů.
Tip na výlet:
Obcí prochází hned několik cyklostezek, Chlumec je výchozím místem k blízké zřícenině loveckého zámečku Karlovu hrádku, který byl zpustošen za husitských válek, dodnes se dochovalo vysoké zdivo obvodové hradby s průjezdem brány, zbytky obytných místností kolem nádvoří a kaple. Za branou se rozkládá dvůr se zbytky hospodářských a obytných místností, který kopíruje terén. Dosahovaly do výše prvního poschodí, nad tímto poschodím bylo zřejmě další, ze dřeva. Kaple je umístěna na severní straně a jsou znatelná rozdílná okna, podle kterých se usuzuje, že se jednalo o kapli. Hrad byl zřejmě postaven bez věže. Karel IV. si hrad postavil zřejmě jako své rekreační sídlo. Kolem vlastního hradu se rozprostírá neobvykle mohutný a hluboký příkop s valem. Hrad je celý zarostlý lesem.
Na svém cyklovýletě jistě oceníte Olešnickou hospodu a široko daleko vyhlášené koupaliště.