Českobudějovicko skrze MAS Rozkvět a projekt MAP dostane zvláštní podporu v oblasti vzdělávání. Pro svůj unikátní výcvikový program nás vybral Nadační fond Eduzměna.
Výběr jazyka
- cz
- en
- de
Obsah
Lhenice
Počet obyvatel (1. 1. 2012): 1 850
Katastrální plocha (ha): 3 914
Počet místních částí: 9
Názvy místních částí: Dolní Chrášťany, Horní Chrášťany, Hoříkovice, Hrbov, Lhenice, Třebanice, Třešňový Újezdec, Vadkov, Vodice
Krátce z historie obce:
První zmínka pochází z r. 1283, kdy Lhenice patřily klášteru Zlatá Koruna. Od husitských válek byly poddanskou vsí, která se stala součástí panství Tábor. V roce 1544 je Ferdinand I. povýšil na městečko. Později se Lhenice dostaly do rukou Rožmberků, Švamberků, v roce 1622 Eggenbergů a roku 1719 Schwarzenberků, kteří se zasloužili o jeho rozkvět. Na současném obrazu se bohužel negativně podepsaly stavební úpravy z období socialismu a městečko přišlo o svou dosavadní malebnost.
Zasvěcení místního kostela svatému Jakubu – patronu poutníků a obchodníků - dokládá, že šlo již od raného středověku o významné místo obchodní cestě z Rakouska do Čech, známé jako Linecká stezka.
Od 10. října 2006 byl obci vrácen status městyse.
Zajímavosti:
Lhenice známé svými rozsáhlými třešňovými sady. Odedávna se zde pěstuje ovoce a pro Lhenice a okolí se vžilo označení zahrada jižních Čech. Místní ovoce je od 13. 7. 2012 možno označovat jako tradiční místní produkt ochranou značkou uznanou Evropskou unií „Chelčicko-Lhenické ovoce“.
V obci je vyhlášená moštárna a pěstitelská pálenice p. Karla Gregory. Zde lisovaná ovocná šťáva / jablečný mošt / získala v roce 2009 1. místo v soutěži Chutná hezky Jihočesky, a v následujících letech následovaly další oceněné vynikající produkty.
Místní památky: dominantou náměstí je kostel sv. Jakuba s farou; panský dům - vzácná stavební památka z dob Rožmberků; křížová cesta a kaple na Brabcích; lípa u Pepíčků (vysazena roku 1730); drobné sakrální stavby a domy postavené ve stylu jihočeského baroka v místních částech Třešňový Újezdec a Vodice (vesnické památkové rezervace).
Ve Lhenicích a jejich místních částech působí řada spolků – sportovci, hasiči, taneční a hudební soubory, mateřské centrum, klub turistů, chovatelé a mnozí další … Naleznete zde základní školu, mateřskou školu i „ZUŠku“. MAS Rozkvět zde provozuje Centrum pro neziskový sektor, které skýtá zázemí pro pravidelné akce i přátelská setkávání.
Tip na výlet:
Na Lhenicko zasahuje chráněná krajinná oblast Blanský les, která se může stát cílem Vašeho pěšího výletu. Nebo se můžete projít po znovuobnovovaném lhenického úseku Linecké stezky, navštívit pravěké hradiště Velký Hrádeček nebo skalnatý masiv Poustevna se zbytky slovanského hradiště.