Českobudějovicko skrze MAS Rozkvět a projekt MAP dostane zvláštní podporu v oblasti vzdělávání. Pro svůj unikátní výcvikový program nás vybral Nadační fond Eduzměna.
Výběr jazyka
- cz
- en
- de
Obsah
Křišťanov
Počet obyvatel (1. 1. 2012): 115
Katastrální plocha (ha): 3718
Počet místních částí: 3
Názvy místních částí: Arnoštov, Křišťanov a Markov
Krátce z historie obce:
Z roku 1265 pochází zpráva o osídlení Polučí v údolí Lučního potoka. Ve 14. století se uvádí osady Vyšný, Markov a Chlumské domky. Po moru a třicetileté válce zůstala zpustošená krajina.
K využití lesního bohatství poznali Eggenberkové do Krumlovského panství kolonisty ze Štýrska, Tyrolska a Bavorska. R. 1694 byla Janem Křišťanem z Eggenberku založena obec Křišťanov (949 m n.m.) pojmenována podle druhého jména zakladatele. V dalších stoletích se obec rozšířila o osady lesních dělníků jako Vlčí jámy a Käferhäuser, Seníky, Hüttstatt a o Nový Křišťanov. 1807 byla na soutoku Blanice a Puchrovského potoka vystavěna sklářská huť s domky pro skláře. Vzniklá osady Arnoštov převzala jméno ředitele Schwarzenberského panství v Krumlově Ernsta Meuera. Na místě zaniklé hutě lze ještě dnes nalézt barevné střepy skleněných výrobků. Před založením Arnoštova se uvádí sklárny i v osadách Vyšný (1602 – 1793), Seníky a v Hüttstatt u dnešní farmy.
V roce 1932 žilo v obci 1464 stálých obyvatel, po nedobrovolném vystěhování německého obyvatelstva v roce 1946 většina osad a samot postupně zanikla. Kromě toho se část katastrálního území stala součástí sousedního vojenského újezdu Boletice. Noví obyvatelé přicházeli z Čech, Moravy, Slovenska a Rumunska za prací v zemědělství a v lesích. V poslední době se citlivě obnovují chalupy pro rekreaci.
Zajímavosti a tipy na výlet:
Dominantou Křišťanova je kostel z roku 1799, zasvěcený Nejsvětějšímu Jménu Ježíš. V blízkosti se nachází fara a hřbitov zničený v roce 1976, obnovený a znovu vysvěcený v roce 1990 u příležitosti poutě, slavené každoročně třetí neděli v červenci. Péče o sakrální památky je důkazem dobré vůle českého a německého obyvatelstva o zkrášlení vlasti.
Křišťanov nabízí turistům „něžný turismus“ v tiché kulturní krajině nacházející se částečně v CHKO Šumava. Často zde vítá poutníka místo mlh slunce a překvapují jej jedinečné výhledy na Plešný a Třístoličník. Krátké výlety na Křišťanovsko od železničních zastávek - Skříněřov, Zbytiny a Spálenec - jsou zvláště oblíbeny seniory a rodinami s dětmi. V návaznosti na zeleně vyznačenou stezku (č. 3330 v turistické mapě Prachaticko) lze volit zastavení u památných stromů, kapliček a křížků - svědků dřívějšího osídlení a umu kameníků v dioritovém lomu na úpatí hory Vysoká Mýť.
Všemi smysly lze vnímat přírodu v nivě Blanice a Puchrovského potoka v Arnoštově. Vysoký stupeň ochrany přírody a čistoty vod zde umožňuje vývoj a přežití pro Evropu vzácných vodních živočichů. Při procházce podél břehu provázejí poutníka skorci, k zahlédnutí jsou i ledňáček a čáp černý. Vzduch prosycený vůní bohaté vegetace patří s jelením troubením z lesních hvozdů a s pohádkovým světem zajíněných stromů k nejpůsobivějším dojmům, pro které se sem poutník rád vracívá.