Českobudějovicko skrze MAS Rozkvět a projekt MAP dostane zvláštní podporu v oblasti vzdělávání. Pro svůj unikátní výcvikový program nás vybral Nadační fond Eduzměna.
Výběr jazyka
- cz
- en
- de
Obsah
Želnava
Počet obyvatel (1. 1. 2012): 127
Katastrální plocha (ha): 1033
Počet místních částí: 3
Názvy místních částí: Želnava, Slunečná, Záhvozdí
Krátce z historie obce:
Německý název obce Salnau pochází ze staroněmeckého Seldner-Söllner, označení pro osobu postavením mezi sedlákem a domkářem. První písemné zmínky o obci pochází konce 14.století. Počátky obce jsou spojeny s aktivitami cisterciáckého kláštera Zlatá Koruna, který na území vyšebrodského probořství založil do pol.14.století 23 osad, mj. i šest tzv.“želivských obcí“: Želnava, Slunečná, Pěkná, Bělá, Záhvozdí a Purgstall. Tato skutečnost byla příčinou pozdějších sporů mezi zlatokorunnským klášterem a Vyšehradem. V 60.létech 14. Století vzniká hrad Waltershausen, který měl na dominantním kopci mezi Želnavou a Pernekem chránit Vyšehradem obsazené zlatokorunské osady. Papežský auditor však r. 1393 přiřkl „želnavské obce“ s konečnou platností Zlaté Koruně. Od roku 1501 sdílela Želnava osud s panstvím krumlovským .
„Želnavské vesnice“ postupně urtpěly při tažení husitských vojsk, později švédských vojsk za třicetileté války, další utrpení přinesly mor a hladomor koncem 17. století.
Samotná obce Želnava postupně nabývala na významu, o jejím postavení v rámci tzv. „želivské rychty“ koncem 19. Století svědčí existence školy, lékařů, spořitelny, pošty, ubytovacích hostinců, ale také např. smyčcové a dechové hudby.
Osada Slunečná byla nejvýš položeným místem želivské rychty, měla strategický obranný význam. Umístěním na kopci Sonnberg (Slunečná, 800 m n.m.) získává osada specifické mikroklima a poskytuje mimořádné panoramatické rozhledy. Ve 30. létech 20. Století měla obec Slunečná ještě 231 obyvatel.
Zlomem v historii obce byla léta 1945-6, kdy byla v rámci Benešových dokretů odsunuta převážná část původního obyvatelstva. V dalším období došlo k významnému úpadku obce, který postupně ožívá teprve se zpřístupněním příhraničního prostoru po r. 1989.
Zajímavosti a tipy na výlet:
Obec Želnava se svými osadami Slunečná a Záhvozdí leží v údolí pod Želnavským vrchem (815 m n.m.), v horní části vodní nádrže Lipno, v nadmořské výšce 775 m. Ze Želnavy je pěkný výhled na horský hřbet táhnoucí se nad Plešným jezerem (Plechý – 1378 m n.m., Smrčina – 1338 m n.m., Hraničník – 1281 m n.m.). V údolí Vltavy byla západně od obce zřízena rezervace Houska, která chrání rašeliniště přecházející do rašelinných borů a podmáčených smrčin. Dnes je tato oblast součástí mnohem širšího chráněného území – I. zóny Národního parku Šumava.
V obci je návštěvníkům k dispozici několik penzionů, ve Slunečné můžete navštívit biofarmu s penzionem, minimlékárnou a prodejen certifikovaných mléčných a masných produktů pod označením „Šumava – originální produkt“. V Záhvozdí-Uhlíkově se nachází nově zrekonstruovaná lesovna – ukázka schwarzenberské fořtovny z počátku minulého století. V okolí Záhvozdí se dochovaly zbytky opevnění z let 1935-38.
Nejvýznamnější památkou Želnavy je farní kostel, zasvěcený sv. Jakubu staršímu, který se poprvé připomíná již v r. 1395, nynější kostel pochází z let 1708-1712, kdy byla pod patronátem knížete Jana Christiána z Eggenberku provedena podstatná přestavba.
Sportovní a společenské akce pořádané obcí jsou určeny především pro místní obyvatele, za účelem podpory spolkového života je také postupně rekonstruován objekt, kde dnes sídlí obecní úřad – bývalá škola. V polovině června se v Želnavě můžete zúčastnit Tlučení špačků – pravidla této staročeské hry jsou jednoduchá, provedení však obtížnější …což si koneckonců můžete sami vyzkoušet.