Českobudějovicko skrze MAS Rozkvět a projekt MAP dostane zvláštní podporu v oblasti vzdělávání. Pro svůj unikátní výcvikový program nás vybral Nadační fond Eduzměna.
Výběr jazyka
- cz
- en
- de
Obsah
Mydlovary
Počet obyvatel (1.1.2012): 298 obyvatel
Katastrální plocha (ha): 413 ha
Počet místních částí: 1
Krátce z historie obce:
První písemná zmínka o obci pochází z roku 1352, název obce Mydlovary odkazuje na místo, kde se vařilo mýdlo. Po zrušení poddanské závislosti na schwarzenberském panství Hluboká pak představovaly Mydlovary od roku 1850 samostatnou obec.
V okolí Mydlovar i přímo pod samotnou vsí se rozkládá velké ložisko lignitu; první pokusy o jeho dobývání byly činěny již r. 1836. Ve velkém měřítku těžební činnost započala až v r. 1917 otevřením povrchového dolu Svatopluk. V r. 1922 byla k zužitkování této nekvalitní, ale levné suroviny zprovozněna Elektrárna Mydlovary (EMy), během následujících dvou desetiletí postupně rozšiřovaná v tehdy nejvýznamnější energetický zdroj v jižních Čechách o více než 100 MW instalovaného výkonu. Postupem času se důl vyčerpal (od zvažovaného zrušení vsi a přesídlení obyvatel bylo upuštěno) a elektrárna přešla na hnědé uhlí, dovážené ze Sokolovska. Rozlehlé vytěžené prostory našly využití jako odkaliště chemické zpracovny uranových rud MAPE, uvedené do provozu roku 1962. Elektrárna začala sloužit jako teplárna nejprve pro tento závod, pak i pro město Zliv (1967) a v r.1974 byl z Mydlovar zprovozněn parovod k posílení vytápění Českých Budějovic, s délkou přes 15 km tehdy největší svého druhu v Československu. Loužení uranu v MAPE skončilo v r.1991, rekultivace odkališť stále probíhá s předpokládaným završením kolem r. 2024. Následky činnosti úpravny se budou likvidovat ještě mnoho let. Umístněním "Bludných kamenů" na autobusové zastávce v Mydlovarech obec i autor projektu Marek Borsányi upozorňují na to, že uran je dobrý sluha , ale zlý pán.
K roku 1998 skončila v EMy výroba elektřiny, v roce následujícím byla po čtvrt stoleté službě odpojena dodávka páry do Českých Budějovic. Objekt, od roku 2001 kompletně přestrojený na zemní plyn, dnes slouží jako teplárna pro blízké okolí.
Zajímavosti:
V současnosti se obec rozvíjí, v roce 2004 byla Obecní knihovna Mydlovary vyhlášena jihočeskou Knihovnou roku. V soutěži Vesnice roku 2006 obsadila obec Mydlovary třetí místo. Obec spolupracuje s Jadernou elektrárnou Temelín v rámci tzv. Oranžového roku, díky této spolupráci se mohou konat různé společenské akce pro místní obyvatele i návštěvníky.
Velice aktivní je místní Sbor dobrovolných hasičů a mydlovarské ženy. „Bohu ke cti – bližnímu ku pomoci“ – toto heslo zdobí prapor místních hasičů, který byl slavnostně posvěcen 21.7.2012. Velmi populární jsou Noční soutěže SDH (obvykle 3.srpnový víkend).
Obec Mydlovary vysadila v roce 2011 novou alej ovocných stromů, celkem 165 vysokokmenů slivoní, jabloní a hrušní bylo vysazeno okolo bývalého parovodu a kolem cesty na Blata.
Tip na výlet:
V Mydlovarech na návsi najdete nejen kapličku Nejsvětější trojice a památník obětem 1. světové války, ale také hřiště pro nejmenší a hřiště na petanque. K posezení láká místní hospůdka s venkovním posezením.